סוגי ניתוחים

הניתוחים המתבצעים בידי ד"ר ולן

ניתוח לתיקון עקמת

כאשר העקמת אינה מתוקנת באמצעות חגורת גב או מחוך מתאימים, ומתקדמת מעבר ל-50 מעלות, יש צורך בניתוח לתיקון העקמת וקיבוע החוליות. מדובר בניתוח מורכב המבוצע תחת ניטור אלקטרו-פיזיולוגי של פעילות חוט השדרה, במהלכו מוחדרים לגופי החוליות ברגים שעליהם מורכב מוטות שסיבובם בתוך הברגים גורם ליישור העקמת.

במקרה שלפנינו נותחה נערה בת 14 לתיקון עקמת באזור המעבר הגב- מתני, תוך השגת יישור כמעט מלא של עמוד השדרה.

ניתוחי דיסק צווארי
Anterior Cervical Discectomy and fusion

ניתוחי דיסק צווארי מתבצעים בגישה קדמית, דרך חתך זעיר בקדמת הצוואר מימין. הדיסק הפרוץ הלוחץ על חוט השדרה מוּצא, ובמקומו מוכנס בלוק העשוי PEEK או דיסק מלאכותי המדמה את התנועתיות הטבעית של הדיסק הבין-חולייתי.
היתרון בהכנסת הדיסק המלאכותי הוא שמירת טווח התנועה התקין בצוואר, והפחתת הסיכון להופעת בקע או פריצת דיסק מעל או מתחת לאזור הניתוח.

במקרים בהם דיסק מלאכותי אינו הפתרון המיטבי, ניתן לבצע קיבוע החוליות ללא לוחית הבולטת מעמוד השדרה ועלולה לגרום להפרעות בליעה.

כ- 4 שעות לאחר ניתוח דיסק בעמוד שדרה צווארי ניתן לרדת המיטה, ברוב המוחלט של הניתוחים אין צורך בצווארון לאחר הניתוח כך שטווח תנועת הצוואר נשמר, ובדרך כלל ניתן להשתחרר מהאישפוז כ- 24 שעות לאחר הניתוח.

ניתוח דיסק עם כלובי קיבוע ולוחית
ACDF with plating

בתמונה – גבר בן 56, שסבל מכאבי יד ימין וחולשה של אצבעות כף היד.
לאור היותו בן מעל ל-50 נותח לקיבוע החוליות שם שתל שאינו גורם להפרעות בליעה.

בבדיקת ה- MRI נראה בקע דיסק הלוחץ על חוט השדרה ויותר מימין.

לאחר ניתוח נראה השתל בין חוליות C5 ו-C6 כשהוא שקוע ללא שמופעל לחץ או יש הפרעה לוושט, וכך נמנע הקושי בבליעה.
כחצי שנה לאחר הניתוח, המטופל ללא כאבי יד, עם תפקוד תקין של כף היד, והוא חזר לפעילות מלאה ללא מגבלות.

ניתוח דיסק צווארי עם קיבוע ללא לוחית
ACDF without plating

במקרים בהם נדרש לקבע יותר מדיסק אחד אין מנוס לעיתים החוליות בלוחית טיטניום.
התאמה מדויקת של הלוחית לגופי החוליות מבטיחה תפקוד תקין של הוושט והפחתת הסיכון לקושי בבליעה.

בתמונה – גבר בן 56 שסבל מכאבי צוואר עם הקרנה ליד שמאל וקושי בהליכה עקב הלחץ על חוט השדרה הצווארי במספר גבהים. בבדיקת ה- MRI ניתן לראות כתם לבן בחוט השדרה, המעיד של הנזק הקשה שנגרם לחוט מפריצת הדיסק.

על-מנת לשחרר את הלחץ מחוט השדרה, ולשחזר ככל שניתן את הציר התקין של עמוד השדרה הצווארי, נותח המטופל במספר גבהים, מחלקו הקדמי של עמוד השדרה הצווארי.

בדיקת MRI עמוד שדרה צווארי חוזרת כעבור חצי שנה מהניתוח.

היא מדגימה שחרור מלא של חוט השדרה ונסיגת הפגיעה בחוט השדרה הצווארי, שכן הכתם הלבן נעלם…

ניתוח דיסק צווארי בגישה משולבת
קדמית – אחורית

כאשר קיימת מחלה מפושטת בעמוד השדרה הצווארי עם בקע דיסק גדול בגובה C3-4 או C6-7, הגישה הניתוחית הטובה ביותר היא המשולבת, בה מתבצעים שחרור חוט השדרה הן מחלקו הקדמי והן האחורי של עמוד השדרה הצווארי.

מטופלת בת 57 שסבלה בכאב וזרמים בכפות הידיים, לא יכלה להחזיק חפצים בידיים בלי שייפלו וסבלה מנפילות חוזרות עקב אי יציבות בהליכה.

בבדיקת ה- MRI ניתן לראות את הכתם הלבן לאורך חוט השדרה הצווארי, המעיד על חומרת הפגיעה.

פריצת הדיסק בין החוליה הצווארית השלישית לרביעית מפעילה לחץ כה קשה על חוט השדרה, עד כדי מעיכתו.

ללא שחרור לחץ אחורי מקדים, ניתוח בגישה קדמית בלבד אף עלול להחמיר את מצבה, ולהותירה עם שיתוק בארבעת הגפיים.

בניתוח בוצעה תחילה הסרה של החלק האחורי של חוליות צוואריות שלישית עד השישית עם קיבוע עמוד השדרה הצווארי בברגים, לאחר מכן בוצעה כריתה בטוחה של הדיסק הצווארי בין חוליה צווארית שלישית לרביעית, והחוליות קובעו בלוחית וברגים.

הלוחית הקדמית צמודה לחוליות כדי למנוע קשיי בליעה בעתיד.

ניתוחי דיסק והיצרות תעלת שדרה
בעמוד השדרה המתני

מרבית הסובלים מהתקף כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנה לרגל מחלימים מההתקף בטיפול לא ניתוחי הכולל: מנוחה, מתן משככי כאב, פיזיותרפיה והזרקות אפידוראליות.

במקרים בהם הטיפול הלא ניתוחי לא הועיל, וההתקף נמשך למעלה מ- 6 שבועות, ניתן לטפל בהתקף בעזרת ניתוח להוצאת הדיסק הלוחץ את העצב. לעיתים יש צורך בהוספת קיבוע על מנת למנוע הישנות של בקע הדיסק.

בניתוחים בהם מתבצעת הוצאת של חלק הדיסק הלוחץ בלבד אין בדרך-כלל צורך בקיבוע, אך כאשר ב- MRI מודגם בקע דיסק גדול במיוחד עם דלקת כרונית סביבו, או כשמרכיב כאבי הגב דומיננטי, יש צורך בקיבוע החוליות הפגועות.

אישה בת 42 שסבלה מהתקף חוזר של כאבי גב תחתון ורגל שמאל. הכאב נמשך כחודש וחצי, כ-5 שנים לאחר ניתוח כריתת דיסק L5-S1 משמאל, עם היעלמות הכאב לאחר הניתוח.

בבדיקת ה- MRI ניתן לראות פריצת דיסק חוזרת משמאל, ובמבט הצידי ניתן לראות סימני דלקת מעל ומתחת לדיסק.

בניתוח הוצא הדיסק שלחץ על העצב משמאל יחד עם חומר הדיסק שנשאר בין החוליות, והוחלף בשתל ששחזר את הגובה התקין ואת הציר התקין של עמוד השדרה.